Profil Çeşitleri, Özellikleri ve Kullanım Alanları Nelerdir?

13.05.2020

Profil çeşitleri ve özellikleri nelerdir? Hangi alanlarda kullanılır? Özellikle inşaat sektöründe ne gibi öneme sahiptir? gibi soruları bu yazımızda cevaplandırıyoruz.


Kare ve Dikdörtgen Kesitli Profiller
Kare ve Dikdörtgen profiller, sıcak çekme bandın üzerindeki tufal yani oksit tabakasını almak için asitle temizleme işlemi yapılmış, ya da soğuk haddelenmiş bantlarda ileri teknoloji ile üretilir. Dış Kesit: 10X10 mm - 175X175 mm / 20X10 mm - 250X100 mm. Et Kalınlığı: 0.70 mm - 8.0 mm. Boy: Standart boy 6 metre olup, özel siparişlerde 4 ile 12 metre arası boylarda teslim edilebilmektedir. Kullanım alanları; yapı elemanları, (inşaat sektörü) çatı konstrüksiyonları, otomotiv ve otomotiv yan sanayi, bisiklet ve mobilya.


Özel Şekilli Profiller
Rulo şekillendirme sistemleri kullanılarak üretilmektedir. Kullanım alanlarının tam mamul ya da yardımcı mamul olarak kullanıldığı görülmektedir. İsminden de anlaşılacağı gibi özel şekillerde üretimi yapılmaktadır. L, T, Z, I, X profiller, altıgen, damla, küpeşte kesitli profiller, oval, elips, D profiller. Şekilli profiller özellikle mobilya sektöründe belirli bir ürüne şekil verebilmek amacıyla yaygın olarak kullanılmaktadır. Otomotiv sanayi, savuma sanayi, mimarlık, mühendislik, demir çelik endüstrisi, köprü yapımı gibi çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.


Metal Profil Çeşitleri


Konstrüksiyon Profiller
Kutu profiller, dikdörtgen ve kare olmak üzere iki şekilde üretilir. Bu profilin en önemli özelliklerinden birisi paslanmaya karşı dayanıklı ve uzun yıllar kullanıma uygun olmasıdır. Özel ihtiyaca göre üretim yapılabilmektedir. Kutu profillerin kullanım alanları; genellikle mobilya ve lojistik sektörü olmakla birlikte gemi yapımında, çatı yapımında, konut ve sanayi tip binaların yapımında, makine ve tarım aletleri imalatında kullanılır. Boyutu standart olarak 60X60 , 175X175 ölçülerinde üretilir. 3 mm'den 8 mm kadar istenen et kalınlıklarında üretim yapılabilmektedir. Dikdörtgen profillerin kullanım alanları genelde kare profillerle aynı olmaktadır. Dikdörtgen profillerin boyutu standart olarak 60X40, 200X150 ebatlarında üretilmektedir. 3 mm'den 8 mm kadar istenen et kalınlıklarında üretim yapılabilmektedir.


Galvanizli Profiller
Galvanizli profiller, her türlü hava koşullarında çalışacak olan metallerin paslanmasını önleyerek metallerin ömrünü uzatır. Demir malzemeler, yapım aşamasında tasarımsal olarak galvanizlenmeye uygun olarak üretilmelidir. Galvanizli profiller, galvaniz sac’dan ve siyah profillerin sonradan daldırılması olmak üzere iki yönetim ile üretilebilmektedir. Galvanizli profiller; inşaat sektöründe, mantolamada, makine üretiminde, iç mekanlarda, havuz gibi ıslak zeminlerin yapımında kullanılmaktadır.


Size en uygun profil çeşidini öğrenmek ve uzmanımızdan destek almak için Adapazarı ve Hendek mağazalarımızı arayabilir, ücretsiz danışmanlık hizmetimizden yararlanabilirsiniz.


Çerezler, içeriği ve reklamları kişiselleştirmek, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için kullanılmaktadır. “Kabul Et” seçeneği ile tüm çerezleri kabul edebilirsiniz.

Kabul Et